O vinařství Bunža

Vinařství Petr Bunža jsme založili v roce 1993 a odkazujeme na tradice našich předků. Rodinné vinařství o 4 viničních tratích se rozkládá na 17 hektarech jižních a jihozápadních svahů u Bzence, na kterých se zkušené vinohradnice starají o hrozny tradičních moravských odrůd.

Bílá vína skladujeme v nerezových cisternách, červená vína dozrávají v dubových sudech. V nabídce najdete také bílá a růžová perlivá vína nebo nealkoholický hroznový mošt pro děti a řidiče. Bunžova vína se vyznačují plnou, svěží a kořeněnou chutí a oblíbili si je vinaři až v dalekém Japonsku. Ročně vyprodukujeme asi 100 tisíc litrů vína, což odpovídá zhruba 130 tisícům lahví.

Pěstování a výroba vína je týmová práce. Jsme rodinné vinařství, které dělá víno s láskou. Staráme se o něj v této sestavě:

majitel | sklepmistr
degustace | vedoucí recepce
Sklepy ve vinařství jsme začali budovat v roce 2010. Ve sklepě vlastní hrozny zpracujeme krok po kroku od mletí, odstopkování až po lisování v pneumatickém lisu. Kvašení a sekundární fermentaci řídíme nerezovými technologiemi, které udržují stabilní chuť vína. Jakmile se víno dostane do lahví, používáme k zátkování šroubovací uzávěry, které dokonale zabrání kontaktu vína s kyslíkem.
Vinohrady se rozkládají na jižních a jihozápadních svazích v Bzenci. Úrodné spraše přechází na horizontu kopců v těžké jíly. Teplý a suchý vítr výrazně pomáhá dozrávání hroznů.

Práce ve vinohradu je celoroční. Už v zimě stříháme keře vinné révy a nejlepší výhon vyvazujeme k drátěnce. V červnu vinici zbavíme neplodných výhonů, aby byl keř vzdušný. Během léta se k nim díky tomu dostane více slunce a hrozny vyzrávají. V září a říjnu pak vrcholí sběr hroznů neboli vinobraní a práce se přesouvá do sklepu.

Hašneky

Orientace: jihozápadní svahy, 4 ha, 250 m. n. m.
Odrůdy: Rulandské bílé, Rulandské modré, Frankovka, Modrý Portugal, Chardonnay, Müller Thurgau, Solaris

Prostřední hory

Orientace: jižní svahy, 3,5 ha, 260 m. n. m.
Odrůdy: Modrý Portugal, Rulandské modré, Donauriesling

Horní hory

Orientace: jižní svahy, 3 ha, 270 m. n. m.
Odrůdy: Ryzlink rýnský, Chardonnay, Veltlínské zelené, Modrý Portugal, André, Tramín, Frankovka, Dornfelder, Müller Thurgau

Novosady

Orientace: jihozápadní svahy, 3 ha. 260 m. n. m.
Odrůdy: Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Rulandské šedé

Rezervace

Po - Pá 8:00 - 16:00
+420 604 258 326

Dotazy

Jakékoliv dotazy směřujte na:
bunzoteka@seznam.cz

Naše adresa

Vinařství Petr Bunža
Těmická 1559, 696 81 Bzenec